Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Yanlışlar 

 

Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Yanlışlar


Akıllı telefon teknolojisi her geçen gün hızla gelişirken bataryalar onlara yetişmekte biraz zorlanıyor. Teknik konulara girmeye gerek yok, basitçe yazılım teknolojilerini geliştirmenin donanımsal ilerlemeler sağlamaya oranla daha kolay olduğu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Yazılım dünyasında sınırlar yokken donanımsal konularda madde sınırlarıyla karşılaşılıyor.

Günümüzde akıllı telefonların şarj ömürleri ortalama bir gün oluyor, mobil cihazlarını daha çok kullananlarda bu süre yarım güne kadar iniyor; üstelik akıllı telefon kullanıcıları şarj ederken yaptığı yanlışlarla bataryalara zarar veriyor ve ömürlerini azaltıyorlar. Bu durum zaten kısa sürede biten şarj ömrünün iyice küçülmesine neden oluyor.
Akıllı telefonları şarj ederken yapılan yanlışları öğrenerek cihazlarınızı çok daha uzun dönemli kullanabilir ve ikinci el değerlerini koruyabilirsiniz.

1-Lightning ve Micro USB Farkı
Çoğu akıllı telefon kullanıcısı, her şarj cihazının telefonu aynı performansta şarj edeceğini düşünüyor. Bilinenin aksine lightning ve micro USB soketi kullanan akıllı telefonlar birbirinden farklı şarj protokollerine sahiptir. Her ikisi de 5V ile şarj olmasına rağmen farklı filtre devreleri ile farklı akımlarda şarj ederler. Uygun şarj cihazı kullanılmadığı durumda telefon çok daha uzun sürede şarj olacak ve bataryanın ömrünü azaltacaktır.

2 – Markasız Şarj Cihazları Kullanmak
Ucuz fiyatlara kanan akıllı telefon kullanıcıları, kalite kontrol testlerine tabi tutulmamış şarj cihazlarını kullanarak aygıtlarını büyük bir tehlike altına attıklarının farkındalar mı acaba? Bu tür şarj cihazlarında oluşabilecek bir voltaj hatası, akıllı telefonları kullanılamaz hâle getirebilir. Ayrıca şarj cihazının filtre devreleri uygun standartlarda değilse pil ömrünü de çok kısa sürede tüketir.

3 – Sıcaklığa Önem Vermemek
Akıllı telefonlar şarj olurken normalden çok daha fazla ısınıyorlar ve bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Apple çalışanları, iPhone kullanıcılarına, şarj işlemi sırasında aşırı ısınma durumu yaşarlarsa telefonlarını şarj cihazından çıkarmalarını öneriyor. Ayrıca şarj esnasında telefonun hiçbir dış ısıya maruz kalmaması gerekiyor. O yüzden güneşli ortamlarda telefonunuzu şarj etmemelisiniz.

12.09.2019

kalitelisatis.com               Destek                           
Hakkımızda                            Yeni üyelik                                    
İletişim Bilgileri                      Üye girişi
Bizden haberler                 Bayi olmak istiyorum
                                               Ödeme yöntemleri
             Sosyal Medyalarda Biz!                       Youtube Kanalımız
                                                                               
                                                                  
        
                       

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.